FİSH KREDİ KARTI HESAP ÖZETİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 

DÖNEM BORCU: Hesap özetinizin düzenlendiği tarihe kadar, Kredi Kartları Merkezi'ne ulaşan kredi kartı harcamalarınız ve varsa nakit avanslarınız/çekimleriniz, diğer bankalardan transfer edilen borç bakiyeniz, bunlara ait tüm ücretler, faizler ve varsa bir önceki dönemden devreden bakiye toplamıdır.

SON ÖDEME TARİHİ: Hesap özetinize yansıyan borcunuzun ödenmesi gereken en son tarihtir. Fish hesap özetiniz son ödeme tarihinden 2 gün önce elinize ulaşmadığı takdirde, son hesap özetinizde belirtilen toplam borcunuzu 444 29 29 Fish Telefon Şubesi ya da Akbank Direkt Internet'ten öğrenebilirsiniz.

EN AZ ÖDEME TUTARI: Ödenmesi gereken asgarî tutarın, kredi kartı limiti 15.000 Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde otuzundan, kredi kartı limiti 15.000 Türk Lirasından 20.000 Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde otuzbeşinden, kredi kartı limiti 20.000 Türk Lirası ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde kırkından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacaktır.

İŞLEM TARİHİ: İşlemin gerçekleştiği tarihi gösterir.

DÖNEM İÇİ İŞLEMLER: Hesap kesim tarihinden bir sonraki hesap kesim tarihine kadar olan süredeki işlemlerinizi gösterir. BORÇ TUTARI: Yapılan işlemlerin tutarıdır.

YURT DIŞI/DÖVİZ HARCAMALAR: Yurt dışı harcamalarınız başvuru formunuzda belirttiğiniz ya da daha sonra Bankamıza ilettiğiniz talebinize göre TL, USD ya da EURO olarak hesap özetinize yansıtılır. Ekstre seçimi TL ise para birimi USD olmayan ülkelerde yapılan harcamalar Visa tarafından USD'ye çevrilerek Banka'ya yansıtıldığı tarihteki TCMB satış kuru ve %1 komisyon ile çarpılarak TL olarak, ekstre seçimi USD ise doğrudan USD olarak, ekstre seçimi EURO ise harcamanın Visa tarafından Banka'ya gönderilen USD karşılığı Banka'ya geldiği tarihteki TCMB çapraz kuru kullanılarak EURO olarak yansıtılır. Orijinali EURO olan işlemlerin EURO olarak ekstreleşmesi durumunda alışveriş tutarı aynen yansıtılır.

KALAN BORÇ/TAKSİT: Bir sonraki hesap özetinizde, ödenmek üzere kalan taksitlerinizin tutar ve sayısıdır.

ÖNCEKİ DÖNEM HESAP ÖZETİ BAKİYESİ: Bir önceki hesap özetinizdeki son hesap bakiyesidir.

CHIP-PARA (Ödül Puanı): Axess üye mağazalarında ve diğer yurt içi/yurt dışı işyerlerinde kartınızı her kullanışınızda, değişen oranlarda kazanacağınız ve Axess üye mağazalarından yapacağınız alışverişlerde ve Bankanı belirleyeceği diğer alanlarda değeri karşılığı indirim, hizmet vb. olarak kullanabileceğiniz tutardır (Ödül Puanı'dır). 1 chip-para = 1 TL.

DEVREDEN CHIP-PARA: Bir önceki hesap özetinizden devreden toplam chip-para tutarıdır.

KAZANILAN CHIP-PARA: Hesap özeti döneminde Axess üye mağazalarından kazandığınız chip-para tutarıdır.

DÜZELTİLEN CHIP-PARA: Hesap özeti dönemi içinde satın alınan malın değiştirilmesi ya da iade edilmesi durumunda, chip-para tutarında yapılan düzeltmelerin toplamıdır.

KULLANILAN CHIP-PARA: Hesap özeti döneminde, Axess üye mağazalarında ve Bankanın belirleyeceği diğer alanlarda kullanmış olduğunuz chip-para toplamıdır.

TOPLAM CHIP-PARA: Devreden chip-para, kazanılan chip-para, düzeltilen chip-para ve kullanılan chip-para tutarlarının toplamıdır. Toplam chip-para tutarı, hesap kesim tarihiniz itibariyle Axess üye mağazalarında ve Bankanın belirleyeceği diğer alanlarda kullanabileceğiniz tutardır.

HESAP KESİM TARİHİ: Hesap özetinizin düzenlendiği tarihtir. Heap kesim tarihi ve son ödeme tarihi, haftasonu ya da resmi tatil günlerine denk geldiğinde 1-2 gün kayabilir. Hesap kesim tarihinizi, yılda en çok 2 kez olmak kaydıyla, istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

BİR SONRAKİ HESAP KESİM TARİHİ: Bir sonraki hesap özetinizin hesap kesim tarihidir.

BİR SONRAKİ ÖDEME TARİHİ: Bir sonraki hesap özetinizin son ödeme tarihidir.

KART LİMİTİNİZ: Fish kartınızdan kullanacağınız nakit avans/çekim ve yurt içi/yurt dışı işyerlerinde yapacağınız alışverişler için size ayrılan toplam kredi limitidir. Kartınıza bağlı olan ek kartlar da aynı limiti paylaşacaktır. Akbank'tan birden fazla kredi kartınız olması durumunda tüm kartlarınız size tahsis edilen tek bir "müşteri limiti" üzerinden takip edilir.

NAKİT AVANS/ÇEKİM LİMİTİNİZ: Toplam limitiniz içinde nakit avans/çekim (havale, bahis vb.) için ayrılan tutardır. Nakit ve nakit benzeri işlemlerde kullanmadığınız takdirde, belirtilen limiti alışverişlerde kullanabilirsiniz. Akbank'tan birden fazla kredi kartınız olması durumunda tüm kartlarınız size tahsis edilen tek bir "Nakit Avans/Çekim Limiti" üzerinden takip edilir.

KULLANILABİLİR KREDİ LİMİTİNİZ: Müşteri limitinizden, hesap kesim tarihi itibariyle yapmış olduğunuz harcamalar, transfer edilen bakiyeniz, taksitli işlemleriniz, kullanılan nakit avans, ücretler, geçmiş dönemden devreden gecikmiş borçlarınız, faiz ve bunlara ait vergi, fon ve sair çıkarıldıktan sonra kalan kredi limitidir.

AKBANK MÜŞTERİ NO: Akbank'ta kendinizi tanıtmanızı sağlayan, Akbank Direkt Internet ve Fish Çağrı Merkezi'nde bankacılık hizmetlerinden yararlanırken kullanacağınız müşteri numarasıdır.

HESAP NO: Fish kartınızın bağlı olduğu Akbank'taki hesap numaranızdır.

ŞUBE ADI: Kredi kartı borcunuzun tahsil edileceği hesabınızın bulunduğu şubenin adıdır. IBAN: Bir başka ülkeye veya bankaya para transferinde kullanılan Uluslararası Banka Heap Numarası'dır.

TOPLAM ÇEKİLİŞ HAKKI: Tüm alışverişlerde kazanılan toplam çekiliş hakkıdır.

ÜCRET, KOMİSYON, VERGİ, FON VE FAİZLER

AKDİ FAİZ ORANI: Dönem borcunuzdan daha az bir tutarda ödeme yaparak borcunuzu kredilendirmeniz durumunda işletilecek, vergi ve fonlar hariç aylık net faiz oranıdır.1 Ekim 2013 itibari ile Türk lirası işlemlerde aylık azami akdi faiz oranı % 2.02, aylık azami gecikme faiz oranı ise % 2.52 olarak uygulanacaktır.

GECİKME FAİZ ORANI: Dönem borcunuzun en az ödeme tutarının altında ödeme yapmanız ya da hiç ödeme yapmamanız durumunda işletilecek, vergi ve fonlar hariç aylık net faiz oranıdır.

GECİKME BİLDİRİM ÜCRETİ : Kredi kartı borcunun düzensiz ödenmesi halinde Bankamızca yapılacak bildirimlerden aylık 3 TL gecikme bildirim bedeli alınacaktır. İşbu bildirim sözleşme değişikliği niteliğinde olup kredi kartının kullanılmaya devam edilmesi durumunda bu değişikliğin kabulu sonucunu doğuracaktır.

NAKİT AVANS/ÇEKİM FAİZ ORANI: Nakit avans çekim kapsamında değerlendirilecek tüm işlemlere uygulanan, vergi ve fonlar hariç, aylık net faiz oranıdır. Faiz, nakit kredi kullandığınız günden itibaren hesaplanır.


NAKİT AVANS ÇEKİM ÜCRETİ: Kartınızla yaptığınız her bir nakit avans işlemi başına Akbank’ta 8 TL ve çekilen tutarın %3.5’i; yurtiçi diğer bankalarda 10 TL ve çekilen tutarın %3.5’i; yurt dışındaysa hesap özeti döviz seçimine göre 10 TL ve çekilen tutarın %3.5’i ya da 4,5 USD ve çekilen tutarın %3.5’i ya da 4 EURO ve çekilen tutarın %3.5’i olarak Nakit Avans çekim ücreti alınmaktadır.

TAKSİTLİ AVANS FAİZ ORANI :Taksitli Avans işlemi için uygulanan vergi ve fonlar hariç aylık net faiz oranıdır. Faiz, Taksitli Avans işleminin gerçekleştiği günden itibaren hesaplanır.

TAKSİT İSTE FAİZ ORANI: Peşin alışverişlerin sonradan taksitlendirilmesi ile uygulanan vergi ve fonlar hariç net faiz oranıdır.Faiz, Taksit İste işleminin gerçekleştiği günden itibaren hesaplanır. Taksit İste faiz oranı %1,99'tır.

TAKSİT İSTE İŞLEM ÜCRETİ : Taksit İste işlem ücreti taksitlendirilen tutarın %1'i olarak hesaplanmaktadır.

 

SMS PARA FAİZ ORANI: SMS Para işlemi için uygulanan vergi ve fonlar hariç aylık net faiz oranıdır. Faiz, SMS Para işleminin gerçekleştiği günden itibaren hesaplanır.

ERTELEME İSTE İŞLEM ÜCRETİ : Vergi ve fon hariç, aylık 5 TL ve ertelenen tutarın %1,99'udur.

EKSTRE MOLA İŞLEM ÜCRETİ : Vergi ve fon hariç, 1 ay için 15 TL ve ertelenen ekstre tutarının %1,99'udur.

KREDİ KARTINDAN EFT İŞLEM ÜCRETİ : Kredi kartından yapılan EFT işlemi tutarı üzerinden %3 oranından işlem ücreti alınır.

KREDİ KARTINDAN SSK ÖDEMESİ İŞLEM ÜCRETİ : Kredi kartından yapılan 500 TL'nin altındaki SSK ödemelerinden %1; 500 TL ve üzerindeki SSK ödemelerinden %1,25 oranında işlem ücreti alınır.

HIZLI PARA FAİZ ORANI : Hızlı Para işlemi için uygulanan vergi ve fonlar hariç aylık net faiz oranıdır. Faiz, Hızlı Para işleminin gerçekleştiği günden itibaren hesaplanır.

OTOMATİK FATURA TALİMATI : Talimatlı Turkcell, Vodafone, Avea ve Superonline fatura ödemeleri için herhangi bir ücret yansıtılmaz. Talimatlı ödenen diğer faturalar için 50 Kuruş ücret alınır.

BORÇ TRANSFER FAİZ ORANI: Diğer bankalardan transfer edilen kredi kartı borçlarınız üzerinden hesaplanacak vergi ve fonlar hariç, aylık net faiz oranıdır.

LİMİT AŞIM FAİZİ: Asıl kart ve/veya ek kart hamilinin kart limitlerini aşmaları halinde, aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için işletilecek akdi faizdir.

KART ÜCRETİ: Fish asıl kart ve ek kartlardan alınan yıllık üyelik bedelidir. Ek kart ücreti, asıl kart ücreti ile aynı dönemde hesap özetine borç yansıtılır. Fish senelik kart ücreti 50 TL, ek kart ücreti 25 TL'dir. Fish Platinum senelik kart ücreti 70 TL, ek kart ücreti 35 TL'dir. Fish Black senelik kart ücreti 100 TL, ek kart ücreti 50 TL'dir.

EN AZ ÖDEME ORANI: En az ödeme tutarının hesaplanmasında kullanılan bankaca belirlenen orandır.

KAYIP ÇALINTI KART BASIM ÜCRETİ: Kartınızı kaybetmeniz ya da çalındırmanız, yeni basılan kart için alınacak 5 TL'lik ücrettir.


KKDF, BSMV: Kaynak Kullanım Destekleme Fonu, Banka ve Sigorta Muamele Vergisi mevzuat gereği yasal bir zorunluluk olarak alınır.

FAİZ HESAPLAMA YÖNTEMİ: TL Ekstre dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden Mevzuatın öngördüğü esaslar dahilinde faiz hesaplanır. Kalan hesap bakiyesi, asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılması durumunda hesap kesim tarihinden itibaren akdi faiz; asgari tutarın altında ödeme yapılması durumunda ise asgari tutarın ödenmeyen kısmı için ekstre son ödeme tarihinden itibaren gecikme faizi, kalan hesap bakiyesinin asgari tutarı aşan kısmı için ise hesap kesim tarihinden itibaren akdi faiz uygulanır. Nakit kullanımına ilişkin borçlar ve nakit kullanımı kapsamında değerlendirilecek tüm işlemler için faiz işlem tarihi itibariyle hesaplanır.

USD/EURO dönem borcunun tamamının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda, kalan tutar TL hesap kesim tarihindeki TCMB döviz satış kuru kullanılarak TL'ye dönüştürülerek TL hesap özetine aktarılacak ve hesap kesim tarihinden itibaren günlük bakiye üzerinden faiz tahakkuk ettirilecektir. USD/EURO hesap özetinde son ödeme tarihi sonrasında yapılan ödemelerde öncelikle dönem içinde yapılan işlemler tahsil edilecektir. USD/EURO hesap özeti bakiyesinin alacak bakiyede olması durumunda, son ödeme tarihi sonrası hesap özetindeki alacak bakiyenin TL hesap özetindeki ödenmemiş asgari ödeme tutarını karşılayacak kısmı işlem tarihindeki TCMB döviz alış kuru üzerinden TL hesap özetine aktarılacaktır.


Akbank ücret, komisyon ve faiz oranlarını güncelleme hakkını saklı tutar

Fish ile ilgili sorularınız,
Hesap kesim tarihi değişikliği yapmak,
Ödeme noktalarımızı öğrenmek,
İletişim bilgilerinizde değişiklik yapmak
Otomatik ödeme talimatı vermek veya hesap özetinizi e-posta ile almak,
Kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını bildirmek için
lütfen 444 29 29'u arayarak hemen bize ulaşın.
Akbank TAŞ Eski Büyükdere Cad. No: 29 34389 Maslak İstanbul
Faks: +90 212 329 35 35

 

 

Her hakkı Akbank T.A.Ş.'ye aittir. © 2011
Akbank
Axess